Wiele miast posiada wieże zegarowe, które stały się ikoną i znakiem rozpoznawczym opisywanym na pierwszych stronach przewodników turystycznych, czy znasz je?

1. Big Ben

Budowa wieży została ukończona w 1958 roku i mieści się w niej czterostronny zegar, który jest jednym z największych na świecie. Wieża, w której się znajduje jest trzecią tego typu wieżą na świecie. Jest to zdecydowanie jeden z najważniejszych zabytków w Anglii, jak i w skali Europy.

2. City Hall of Philadelphia

Ta wieża zegarowa ma ma 167 metrów wysokości i była najwyższa na świecie w latach 1901-1908. Budowla ma cztery zegary, po jednym z każdej strony wieży, każda strona zawiera zegar o średnicy ośmiu metrów. Na szczycie wieży znajduje się pomnik założyciela miasta, Williama Penna, który waży 27 ton i jest wykonany z brązu.

3. Hotel Makkah Royal Clock Tower

Wieża ta ma ponad 601 metrów wysokości i znajduje się w Arabii Saudyjskiej, co czyni ją jedną z największych wybudowanych konstrukcji na świecie. Obecnie mieści się tutaj również hotel z ponad 800 pokojami. Tarcza zegarowa jest również największa na świecie, każda tarcza ma 43 metry średnicy. Wieżę zegarową można dostrzec z odległości 25 kilometrów. Szczyt wieży ozdobiony jest półksiężycem ze złota i włókna szklanego, a nad zegarem widnieje napis w języku arabskim „Bóg jest największy”.

4. Prague Astronomical Tower.

Jest to najpopularniejsza atrakcja w historycznym centrum Pragi, wielu turystów zbiera się na placu obok wieży o określonej porze każdego dnia aby podziwiać poruszające się postacie zamontowane na zegarze. Ten średniowieczny zegar został zainstalowany po raz pierwszy w 1410 roku, co czyni go najstarszym zegarem astronomicznym na świecie i jedynym, który nadal działa.

5. Spasskaya Bashnya

Wieża ta znajduje się w mieście Moskwa, jest częścią słynnego placu czerwonego, znajduje się bardzo blisko Katedry św. Bazylego i jest częścią słynnych wież Kremla. Ogromny zegar został zaprojektowany w 1941 roku i po raz pierwszy zainstalowany w 1625 roku, ale ten, który możemy podziwiać dzisiaj, został zainstalowany w latach 1851-1852. Mechanizm zegara składa się z dziesięciu dzwonów, które biją co kwadrans oraz jeszcze jednego, który bije co godzinę. Wieża ma całkowitą wysokość 71 metrów.