Chociaż nie brakuje go w twoim codziennym ubiorze, twój zegarek może skrywać dużo więcej niż myślisz. Postaramy się wyjaśnić jego historię od wynalezienia do modeli, które znamy we współczesnym świecie.
W obecnej erze normalne jest spoglądanie od czasu do czasu na zegar i obserwowanie godziny, zarówno na ekranie telefonu komórkowego czy tysiącach zegarków, które mamy do wyboru.

Zegarki nie tylko wyznaczają każdą minutę ale, są także świetnym uzupełnieniem ubioru. Coś co 300 lat temu wydawało się karkołomne, aby znaleźć kompaktową metodę mierzenia czasu.Dlatego ważne jest dowiedzenie się więcej o historii tego niezastąpionego wynalazku, a także o jego pięknie aby jeszcze bardziej go docenić.

Pomiar czasu istnieje odkąd człowiek zaczął odróżniać dzień i noc, wtedy właściwie, przez długi czas, procesy zachodzące na niebie jak wschód i zachód słońca były najbliższym zegarowi – wyznacznikiem czasu, w jakim ówcześni ludzie się odnajdowali.

Pierwszym zegar został wynaleziony przez Egipcjan, którzy opatentowali zegar słoneczny i zegar wodny. Pierwszy model wskazywał czas za pomocą pala wbitego w ziemie rzucającego na ziemię cień. Kiedy słońce zachodziło tę rolę przejmował zegar wodny.

Następnym znanym zegarem była klepsydra. Działała ona podobnie jak zegar wodny, z tą zaletą, że nie straszne jej były ujemne temperatury.

Przed pojawieniem się zegarków osobistych, które możemy założyć na nadgarstek lub włożyć do kieszeni, tworzono bardzo duże zegarki, które umieszczano na szczycie dzwonów w miastach, tak aby wszyscy mieszkańcy mogli je zobaczyć z dowolnego miejsca. Zegary te były połączone z donośnym w dźwięku dzwonem, aby wskazywał im czas co kwadrans i co godzinę. Zegary te w większości miast zachowały się do dziś, a zarówno w Londynie jak i Madrycie stały się kawałkiem historii.

Początkowe zegarki były noszone przez kobiety tylko podczas I wojny światowej. Tam stały się one popularne wśród żołnierzy i pilotów.

Pierwszy zegarek został stworzony na prośbę królowej Neapolu, Marii Karoliny z Austrii w 1812 roku. Projekt ten został zamontowany na bransoletce wykonanej ze złota i kamieni szlachetnych.