Mimo, że w ostatnich latach wiele osób przewidywało „śmierć” klasycznych, wysokiej jakości zegarków na rękę opartych na mechanizmie na rzecz nowoczesnych i wygodnych modeli tak zwanych „Smart Watch” – jednak popularność tych luksusowych klasyków zakładanych na nasze nadgarstki nigdy wcześniej nie była większa.

Choć jest to oczywiście dobra wiadomość, to jednak stwarza pewnego rodzaju problemy a mianowicie, jak każdy kto kiedykolwiek oddawał zegarek do serwisu, przyzna że musiał długo czekać i znalezienie fachowca nie było łatwą przeprawą, a to dlatego że świat potrzebuje więcej zegarmistrzów.

W samych Stanach Zjednoczonych sprzedawane jest rocznie 750.000 sztuk zegarków wysokiej jakości, co czyni kraj ogromnym rynkiem z zapotrzebowaniem na wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą zajmować się konserwacją zegarków. Na przykład nowojorskie centrum naprawy zegarków – Patek Philippe, zajmuje się ponad 10.000 zegarkami rocznie, zatrudniając jedynie 19 zegarmistrzów.

W których miastach znajdują się najsłynniejsze wieże zegarowe?

Jednak, aby dołączyć do tej małej, ale elitarnej grupy zegarmistrzów potrzebny jest pewien typ osoby. Z pewnością nie jest to praca, którą może wykonywać każdy, wymagane są zarówno pewne zdolności osobiste, jak i ogromna ilość treningu.

Oczywiście pierwszą i najważniejszą cechą, którą należy posiadać jest pasja do zegarków, albo obsesja do nich może być lepszym terminem. Tylko dzięki głęboko zakorzenionej „zajawce” i chęci zrozumienia złożonego wewnętrznego mechanizmu będziecie mogli przejść przez różne etapy swojej edukacji.

Trzeba mieć doskonały wzrok oraz koordynacje ręka-oko. W tej branży wszystko opiera się na najwyższej z możliwych precyzji i z pracą z elementami mierzonymi w milimetrach oraz tolerancji błędu liczonych w mikronach. Stabilne dłonie i dobry wzrok to absolutna konieczność.

Do tego dochodzą jeszcze silne umiejętności analityczne. Wszystko, co trafia do zegarka, ma swój cel, nawet jeśli nie jest od razu widoczne gołym okiem. Umiejętność postrzegania szerszego obrazu, współdziałania systemów i tworzenia jednolitej całości, to talent do posiadania lub ciężkiej pracy nad rozwojem.

Decyzja o zostaniu zegarmistrzem nie jest decyzją, którą należy podejmować lekkomyślnie. Zaistnieje potrzeba znacznej inwestycji zarówno w czas, jak i w pieniądze, aby stać się wyszkolonym do tego stopnia, aby mówić i zaczęciu pracy zarobkowej.